۷ پروژه هوشمندانه آجر نمای مشبک

پروژه های هوشمندانه با آجر نما مشبک

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آجر، یکی از سنتی ترین و پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی در جهان است. از برخی جهات، استفاده از آجر و آجر نما در ساختمان، نشان دهنده ی الگوبرداری از معماری سنتی و اصیل است. نمادی از محافظت و ثبات.آجر نما، دست شما را برای بروز خلاقیت تان در طراحی نمای ساختمان باز می‌گذارد. می‌توانید آن را در ترکیب هایی از طرح ها و رنگ های مختلف و با ترکیب کردن با سنگ و چوب (ترمووود) به کار ببرید. نمای آجری مشبک، یکی از طرح هایی است که با استفاده از آجر نما می‌توانید پیاده سازی نمائید. نمای مشبک در سال های اخیر، طرفداران زیادی پیدا کرده و برای تنظیم نور و تهویه هوای ساختمان، در عین حفظ حریم خصوصی افراد داخل ساختمان، از نما هایی با آجر نما مشبک استفاده می‌شود.

در ادامه، چند پروژه خلاقانه از سراسر جهان، که نمای آجری مشبک، به بهترین شکل در آن ها پیاده سازی شده را بررسی خواهیم کرد. دلیل اصلی استفاده از نمای آجری در بسیاری از پروژه‌های زیر، این است که آجر، یک متریال سنتی است و معماران را قادر می‌سازد تا ساختمان‌هایی طراحی کنند که در عین توجه به قالب های معاصر معماری، به خوبی با معماری سنتی ترکیب شده و اصالت خود را حفظ می‌کنند.

آجر در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و نه فقط برای استحکام و پایداری آن. آجر، یک متریال ساده و نسبتا ارزان برای تولید است و از خاک و سایر عناصر معدنی ساخته شده است، و بنابراین، می توان آن را تقریبا در همه جا تهیه کرد. همچنین یک متریال ساده برای ساخت و ساز است که عملیات ساختمان سازی را ارزان و در دسترس می‌کند. یکی دیگر از دلایل استفاده از آجر نما در پروژه های زیر، همین توجه به اقتصادی بودن آجر نسبت به سایر مصالح ساختمانی است. همانطور که در ادامه مشاهده خواهید کرد، بسیاری از این ساختمان ها در جوامع محروم ساخته شده اند که دسترسی به مصالح ساختمانی محدود بوده و نیروی کار ماهر، هزینه ی زیادی می‌طلبد.

اگرچه آجر و نمای آجری برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته است، این پروژه ها نشان می‌دهند که هنوز هم می‌توان از آن به روش های جدید و نوآورانه استفاده کرد. این پروژه ها درک استادانه ای از این مصالح باستانی را نشان می‌دهند. معماران پروژه هایی که در ادامه خواهید دید، به‌جای اینکه تنها به بعد دوام و امنیت ساختمان بسنده کنند، با ایجاد دیوارهای ساخته شده با آجر نما مشبک، هنر و خلاقیت خود را به چالش می‌کشند. در ادامه با ما همراه باشید تا هر یک از این پروژه ها و کاربرد خلاقانه آجر نما مشبک در آن ها را بررسی کنیم:

 

ساختمان کندو (wasp house) در ویتنام

این ساختمان سه طبقه، در محله ای متراکم در شهر هوشی مین (ho chi minh) واقع شده است. در نتیجه ی تراکم محله ای که ساختمان در آن ساخته شده، تنها نور ورودی به ساختمان،‌ از نمای رو به خیابان می آید. به منظور حل چالش نور کم و استفاده حداکثری از نور، معماران، طبقات بالایی را با دیواری از آجر نما مشبک پوشانده اند که تا بالای ساختمان ادامه یافته و یک تراس روی پشت بام را محصور می‎کند. این طراحی و استفاده از نمای آجری مشبک، در عین حفظ حریم خصوصی و امنیت داخل ساختمان، باعث شده حداکثر نور طبیعی به داخل ساختمان برسد.

نمای آجری مشبک هوشمندانه در ساختمان

 

 

نور پردازی ساختمان های کوچک با آجر نما مشبک

 

 

آجر نما شاموتی مشبک در ساختمان wasp در کشور ویتنام

 

خانه Ngamwongwan در تایلند

با اینکه تمام دیوارهای این خانه از آجر ساخته شده است، این پروژه از عناصر طراحی ظریف برای جلوگیری از یکنواخت شدن نما استفاده می‌کند تا نمای آجری ساختمان، برای مخاطب تکراری نشود. آجرها در مکان‌های مختلف از دیوار بیرون زده و یا به داخل فرو رفته و تنوع و خلاقیتی ارزان قیمت و اقتصادی را برای نمای خانه به ارمغان آورده اند.همچنین، پنجره ها و دیوارهای حیاط این ساختمان، از سطوح آجری مشبک ساخته شده است که نه تنها خانه به نور پردازی و تهویه هوای ساختمان کمک می‌کند، بلکه سبب کاهش وزن ساختمان و هزینه ساخت و ساز شده است.

 

تهویه و نور پردازی مناسب با چینش مشبک آجر نما

 

نمای آجری انگلیسی روشن با چینش مشبک

 

خانه Someone Like Me در اکوادور

امنیت و مقرون به صرفه بودن، دو مورد از اولویت‌های این پروژه ی ساده بودند. در نهایت، آجر های بتنی و دیوار آجری مشبک برای ساخت این ساختمان انتخاب شدند. طراحی این خانه، ساده و در عین حال موثر است. دیوار آجری مشبک، حریم خصوصی و امنیت را فراهم می‌کند. این پروژه ی ساده و کوچک، مثالی مناسب برای استفاده از مواد در دسترس و تکنیک های ساخت و ساز ساده، به منظور ایجاد ساختمانی اس که نه تنها کاربردی، بلکه جذاب باشد.

استفاده از نمای مشبک آجر به علت ارزان تر تمام شدن نمای ساختمان

 

ساخت یک خانه ارزان با دیوار های آجری مشبک

 

 

 

خانه Termitary در ویتنام

خانه Termitary، نام خود را از نحوه ی ساخت خانه ی موریانه گرفته است، مدلی بعید اما نه غیرمنطقی برای طراحی نمای آجری. معماران این پروژه، آجر نما را، به دلیل توانایی آن در جذب گرما و رطوبت (که برای محیط استوایی پروژه،‌ بسیار مناسب بود) انتخاب کردند. این خانه بر ارتباط نزدیک با محیط اطراف خود، از طریق صفحات آجری مشبک متعدد، پلان کف باز و دریچه ها و شبکه های آجری تأکید می‌کند تا نور طبیعی بیشتری را به فضاهای خاص خانه وارد سازد.

 

طراحی نمای مینیمال با آجر نما مشبک

 

نمای زیباری مشبک از آجر نما های شاموتی

 

استفاده از چینش شبکه ای آجر ها برای ساخت دیوار های ساختمان

 

 

تهویه و هدایت نور بیشتر به اتاق خواب با دیوار آجری مشبک

 

 

مرکز خدمات توزیع غذا در اسپانیا

طراحی این مرکز، یک سازه فلزی پیش ساخته را با دیوارهای آجری مشبک ترکیب می‌کند تا پروژه را مقرون به صرفه و ساخت آن را آسان کند. در حالی که سازه فلزی، پشتیبانی ساختاری محکمی را برای ساختمان فراهم می‌کند، صفحات آجری مشبک، به آن اجازه می دهد با ساختمان های آجری سنتی تر اطراف خود ترکیب شود.

ترکیب سازه فلزی با چینش مشبک آجری

 

ساخت ساختمان مینیمال با آجر و سازه پیش ساخته فلزی در اسپانیا

 

خانه Maison T در ویتنام

این خانه در یک کوچه باریک در شهر هانوی ویتنام ساخته شده است. معماران از یک ترفند قدیمی استفاده کردند تا به این خانه ی کوچک، جاذبه بیشتری نسبت به ساختمان های بسیار بزرگتری که در اطراف آن هستند، بدهند. خانه از کوچه عقب نشینی کرده، تا فضایی برای ایجاد باغچه و قرار دادن گیاهان ایجاد کند. این استفاده ی مقرون به صرفه از فضا، باعث می شود به اصطلاح این خانه، علیرغم کوچک بودن، روح زندگی داشته باشد.

استفاده از دیوار آجری با آجر نمای مشبک، سبب شده، دید بیشتری از خانه به حیاط، و تهویه بیشتری به داخل خانه وجود داشته باشد. اما قابل توجه ترین ویژگی نمای خارجی این ساختمان، چینش مشبک آجر های دیوار حیاط خانه است (که خود آجر ها نیز به شکل یک خانه چینش شده اند تا زیبایی و حریم خصوصی بیشتری ایجاد کنند).

هدایت هوا و نور بیشتر به داخل ساختمان با دیوار های آجری با چینش مشبک

 

استفاده از ساختار مشبک آجر ها برای دیوار حیاط خانه

 

خانه ی چهارفصل (A House For All Seasons) در چین

خانه ی چهارفصل، حاصل همکاری تیمی دانشجویان دانشگاه هنگ کنگ است که طرح هایی را برای احیای معماری سنتی آجری در روستایی در استان Xian Shi پیاده سازی کرده اند. اگرچه طراحی این خانه، عمیقاً در اشکال و مصالح سنتی ریشه دارد، اما به طور خاص برای یک بافت مدرن ساخته شده است و طراحان آن، به مصادیق معماری مدرن نیز توجه داشته اند. همانطور که از نام آن پیداست، این سازه برای شرایط آب و هوایی مختلف مناسب است و بسته به زمان سال می توان از آن به روش های مختلفی استفاده کرد. نمای بیرونی با چینش مشبک آجر نما انگلیسی (قرمز رنگ)، نه تنها ویژگی شاخص طراحی معماری این پروژه است، بلکه می‌توان از آن، بعنوان کلید تلفیق بین اشکال سنتی و ایده های معاصر، نام برد.

ساختمان چهار فصل آجری در کشور چین

 

تزئین نمای ساختمان با استفاده از چینش مشبک آجر

 

هدایت نور به قسمت های پایینی ساختمان با دیوار آجری مشبک

 

آجر های مشبک

روش های مختلفی برای پیاده سازی نمای آجری مشبک وجود دارد. اما ساده ترین راه، استفاده از آجر هایی است که مخصوص این نوع نما ساخته شده اند. صنایع آجر نسوز نما قصر،‌ دو محصول آجر نسوز نما مشبک شاموتی گرانیتی و آجر نسوز نما مشبک انگلیسی را در این دسته، تولید و عرضه می‌نماید. جهت مشاوره برای پیاده سازی نمای مشبک برای ساختمان خود،‌ با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

 

منبع: architizer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *