هشت نمونه جالب از استفاده از آجر نسوز نما در طراحی معماری ساختمان

نمونه های جالب استفاده از آجر نما

آنچه در این مقاله می‌خوانید

نحوه اتصالات آجرها نه تنها در زیبایی آن ها نقش مهمی دارند بلکه باعث استحکام و مقاومت آن ها نیز می گردد. هر آجر به کمک دو آجر دیگر از قسمت زیرین نگه داری می شوند و توسط سه آجر از قسمت بالایی مستحکم می شوند.

آجرها برای داشتن مقاومت به سایر آجرها نیاز دارند و همواره فشار تنها بر یکی از آن ها وارد نمی شود. ولی چگونه می توان ارتفاع یک معماری را طراحی نمود؟ در زیر نمونه های باشکوهی از معماری آجری را مشاهده خواهید کرد.

منظور از نمای آجری چیست؟

نمای به عنوان روکش آجری نیز شناخته می شود و به عنوان عایق عمل می کند و هم چنین زیبایی خاصی را به ساختمان ها می دهد. ساختمان های دارای نمای آجری:

ساختمان اداری ترمه در همدان ایران

نمای این ساختمان از یک توده عظیم آجری ساخته شده است. طبقه پایین آن شبیه غار است و طبقات بالا در فواصل زمانی مختلف لعاب کاری شده اند. نور به داخل ساختمان می رسد و دارای راه پله ای است که افراد از طریق آن وارد ساختمان می شوند.

 

خانه سه بخشی در ملبورن استرالیا

این خانه ی آجری در سال 1950 ساخته شده است. در سال 2013 یک بخش اجری دیگر نیز به حیاط دیوارهای شیشه ای آن اضافه شد. در این خانه آجرها به صورت پیوندی بر روی هم قرار می گیرند تا طرح متفاوتی را به نمایش بگذارند. در ساخت حیاط از اجرهای سوراخ دار استفاده شده است.

 

روکش آجری ساختمان مسکونی در تهران ایران

این ساختمان در منطقه ی پرجمعیت تهران ساخته شده است. اجرها به گونه ای چیده شده اند که زوایای مختلفی داشته باشند و نور وارد آن شود. هم چنین دارای ظاهری موج دار است.

 

دبستان زد پی در بلژیک

دیوارهای این دبستان با بافت آجری رنگارنگ طراحی شده است. با استفاده از الگوهای مختلفی طراحی شده است و برای دانش اموزان بسیار جذاب است.

 

مرده شوی خانه نورتلیه در سوئد

طراحان تلاش کرده اند تا نمایی آرامش بخش برای عزاداران بسازند. سردخانه پنجره های بزرگی است که از طریق آن ها نور وارد ساختمان می شود.

 

مرکز حقوق انسانی در هند

اجرهای این ساختمان به گونه ای چیده شده اند که علاوه بر فراهم نمودن سایه امکان هوادهی مناسبی نیز فراهم شده است. ارتفاع ساختمان طراحی پیچیده ای و زیبایی دارد.

 

کارخانه روغن زیتون در اسپانیا

چیدمان اجری این ساختمان ساده است و از معماری های بزرگ الهام گرفته است. پنجره ندارد و از اجرهای براق ساخته شده است.

 

مرکز اجتماعات محلی در بلژیک

این ساختمان توسط بافت ها و اجرهای مختلف ساخته شده است و با ساختمان های قدیم و جدید مطابقت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *