چالش های تغییر نمای ساختمان ها در جریان بازسازی

تغییر نمای ساختمان در بازسازی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

ساختمان‌ها نیز مانند شهرها و روستاها مراحل مختلفی از زندگی را می‌گذرانند. به عنوان نمونه بسیاری از طرح‌های قدیمی دارای پنجره بودند که در طراحی جدید با آجر پوشانده شده اند و ترکیب طراحی سنتی و مدرن را در این بناها دیده می شود. این گونه به نظر می‌رسد پوشاندن پنجره ها غیر معمول باشد. زیرا مانع ورود نور به داخل ساختمان می‌گردد و همچنین امکان تهویه وجود نخواهد داشت. در این مقاله به بررسی چند نمونه بازسازی نمای ساختمان ها و تغییر آن ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

ترکیب طراحی سنتی و مدرن ساختمان CaixaForum در اسپانیا

ساختمان CaixaForum مانند یک آهنربا، دوستداران هنر و طراحی را از مادرید و فراتر از آن به خود جذب می‌کند. در جریان بازسازی این ساختمان، پایه ی اصلی ساختمان برداشته شده و در خلاف جهت قبلی بازسازی شده است. تنها مصالحی که پس از بازسازی تغییر نکرد، نمای آجری ساختمان بود. همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید، نمای قسمت قدیمی ساختمان،‌ آجر قرمز روشن (آجر نما رستیک انگلیسی روشن) بوده و رنگ نمای قسمت جدید اضافه شده، قرمز تیره (آجر نما انگلیسی تیره) است. ترکیب آجر نما های قدیمی و جدید در این ساختمان بازسازی شده، در عین نمایش تضاد سنت و مدرنیته، خلق زیبایی ماندگار از ترکیب این دو را نمایان می‌سازد.

 

نمای آجری قسمت قدیمی ساختمان caixa forum

 

ساختمان Schuurkensstraat در بلژیک

این ساختمان نمونه‌ی دیگری از ترکیب طراحی مدرن و سنتی در جریان عملیات بازسازی است که جذابیت با طراحی تطبیقی و ترکیب عناصر قدیمی و جدید را به نمایش می‌گذارد. بر روی پنجره های قدیمی، بالکن ها و دودکش ها، قطعاتی از جنس فلز روی اضافه شده و چارچوب های پنجره ها تعویض شده است.

تنها دو بخش این ساختمان پس از بازسازی‌های چندباره دست نخورده باقی مانده است. هر یک از این بخش‌ها طراحی منحصر به فردی دارد و با آجر نمای های رستیک سنتی ساخته شده اند.

ترکیب عناصر مدرن با نمای قسمت قدیمی ساختمان در عملیات بازسازی

پوشاندن برخی بالکن ها با نمای آجری جدید در بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان Anish Kapoor در لندن

این ساختمان از شش فضای مجزا تشکیل شده است که به منظور امکان استفاده مداوم از آن ها، به صورت تدریجی تغییر و بازسازی شده است. مکان‌هایی که از قبل تغییر کرده بودند طرح آن‌ها به همان شکل باقی ماند، طرح‌ها و نقاشی‌های آن‌ها تغییر نکرد. مکان‌های جدید توسط نور‌های طبیعی روشن شدند. نکته مهم در طراحی جدید، توجه به استفاده از نور طبیعی به منظور روشن کردن فضای داخلی ساختمان است. در نمای این ساختمان از آجر نما انگلیسی (آجر نما قرمز) استفاده که در مراحلی از بازسازی،‌ قسمت هایی از نما نیز مجددا کار شده است. در این پروژه نیز ماننده نمونه های قبلی پیمانکار دقت داشته که نمای قدیمی ساختمان آسیب جدی ندیده و آجر های رستیک همچنان بدون کمترین خسارت و آسیبی بر نمای ساختمان روی نمای ساختمان باقی بمانند.

تخریب حداقلی نمای قسمت ساختمان در بازسازی

استفاده از نور طبیعی در ساختمان بازسازی شده

ساختمان مرکزی بانک آلبانی

معماران برای حفظ طراحی و شکوه اولیه این ساختمان، بسیار تلاش کردند. آن ها تلاش کردند که به مفاهیم فرهنگ بین المللی و ایتالیایی که این مکان با اقتباس از آن فرهنگ ساخته شده بود در جریان عملیات مرمت و بازسازی توجه ویژه ای شود. در نمای ساختمان جدید، از آجر نما نسوز در رنگ های شاموتی و انگلیسی استفاده شده. این پروژه، نمونه ای اضافه کردن آجر نما به طراحی معماری یک ساختمان در جریان عملیات بازسازی است.

استفاده از آجر نما انگلیسی و شاموتی در ساختمان بازسازی شده

ساختمان Mary Tierra در توکیو ژاپن

معماران در بازسازی ساختمان این رستوران اسپانیایی، به دنبال ایجاد نمایی منحصر به فرد بودند که با فرهنگ اسپانیایی هماهنگ باشد. در جریان عملیات بازسازی این ساختمان، نمای ساختمان تغییر چندانی نداشت. فقط ترک ها و شکاف های دیوار پوشیده شده با آجر نما شاموتی ترمیم شده و از نورپردازی جهت زیبا تر شدن نمای خارجی ساختمان استفاده شد.

نورپردازی برای نمایش زیبایی نمای آجری

ترکیب نمای مدرن با نمای آجری شاموتی قسمت قدیمی ساختمان

 

در این مقاله از وبلاگ شرکت صنایع آجر قصر اصفهان ، چند نمونه پروژه که در آن ها نمای قسمت قدیمی ساختمان بدون تغییر مانده یا بصورت جزئی بازسازی شده را بررسی کردیم. همچنین نمونه های ترکیب نمای مدرن و جدید با نمای قسمت قدیمی بررسی شدند. شما نیز اگر قصد بازسازی ساختمان خود را دارید حتما با این چالش ها روبرو خواهید بود. برای این منظور بهتر است از کارشناسان مشاور معماری کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *