مزایای استفاده از آجر نما سفید برای طراحی ساختمان های مناطق گرمسیر و ساحلی

آجر نما سفید برای مناطق ساحلی و گرمسیری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

طراحی ساختمان های مناطق گرمسیر و ساحلی

افراد زیادی از ایرانیان در کنار سواحل زیبای دریا زندگی می کنند و خانه های ساحلی زیبا و مدرنی در این مناطق طراحی و ساخته می شوند. سواحل مکان مناسبی برای تفریح، قدم زدن یا صرف قهوه صبحانه است. با این حال زندگی در کنار سواحل مشکلاتی از جمله فرسایش آجرها، جذب آب، سرو صدا و آلودگی را نیز به همراه دارد. اگر قصد ساختمان سازی در کنار سواحل را دارید یا معماری حرفه ای هستید این مطلب را مطالعه نمایید.

انتخاب آجر مناسب برای محیط ساحلی

بر اساس قانون ملی ساختمان سازی محیطی که از آن از آجر استفاده می شود به سه گروه در معرض نمایش قرار گرفتن، هدف عمومی و محافظت شده طبقه بندی می شوند.

آجرها بر اساس توانایی آن ها در تحمل تاثیر محیط ها به شکل زیر طبقه بندی می شوند. شامل:

  • در معرض قرار گرفتن

خاصیت ضد رطوبت داشتن

در معرض نمک قرار گرفتن

  • همه منظوره

همه مناطق به جز مناطق با نور دهی بالا

  • محافظت شده

قرار دادن سقف مناسب یا روکش بر روی دیوارهای داخلی یا دیوارهای خارجی

  • محیط شدید دریایی

فقط می توان از اجرهای نوع EXP استفاده کرد

تا نزدیک فاصله 1 کیلومتری سواحل

حداکثر 100 متری خلیج ها

  • محیط دریایی

باید از اجر نوع GP Grade استفاده شود

بین فاصله 1 تا 10 کیلومتری سواحل

بین 100 تا 1 کیلومتری سواحل بدون موج

ماندگاری و کاهش زمان فرسودگی

اجر ا از مصالح بسیار با دوام و محکم ساخته می شود و خانه های آجری نیاز به نگه داری کمتری دارند. خانه های ساحلی مدرن که با آجر ساخته شده اند حتی در شرایط سخت آب و هوایی نیز نیاز به نگه داری و تعمیر ندارند. دوام آجرها باعث می شود تا ساختمان ها در دراز مدت سالم بمانند و تعداد خانه هایی که نیاز به تخریب دارند یا نیاز به جایگزینی مصال دارند کاهش یابد.

همه آجرها برای ماندگاری نیاز به آب دارند تا مواد زائد و نمک ها را تمیز کنند. برای محاظت این مصالح در برابر نمک و رطوبت بیش از حد نصب ضد رطوبت لازم است بنابراین این دستگاه باید به درستی بر روی سطح زمین نصب شود تا به درستی کار کند.

عایق حرارت و صوت

خانه های ساحلی از ویژگی عایق حرارت و صوت که توسط مصالح آجری فراهم می شود، بهره ببرند. خاک رس آجرهای سفالی برای عایق صوتی و بسیار کارآمد و مناسب هستند. دیوارهای اجری دوگانه برای جداسازی اتاق ها پیشنهاد می گردد تا مانع عبور سر وصدا گردد.

جذب آب

میزان آبی که اجرها جذب می کنند مورد آزمایش قرارمی گیرد و محدوده مطلوب این مقدار بین 0.5 تا 1.5 متر مربع در دقیقه است. زمان ساختمان سازی در نزدیک سواحل حتما محیط را در نظر داشته باشید. نمک موجود در محیط می تواند جذب اجرها گردد و موجب فرسایش آن ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *