آجر نسوز نما، متریال محبوب حامیان محیط زیست

آجر نسوز نما، متریال محبوب حامیان محیط زیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آجر، یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی ساخته و استفاده شده توسط بشر است که علاوه بر زیبایی، هماهنگی و همگونی خاصی با محیط پیرامون ما دارد. دلیلی وجود دارد که آجرها هزاران سال است که یک مصالح ساختمانی مورد علاقه بوده اند. آن ها نه تنها زیبا و مستحکم هستند، بلکه دارای مزایای زیست محیطی فوق العاده ای هستند که آنها را به گزینه ای عالی برای کسانی تبدیل می‌کند که مایل به ساخت و ساز یا بازسازی به روش دوست‌دار محیط زیست هستند. در این مقاله پنج دلیل را بررسی می‌کنیم که چرا آجر ها متریال دوست‌دار محیط زیست و همگون با آن هستند. با ما همراه باشید.

 

آجر ها از مواد طبیعی ساخته شده اند

آجرها از خاک رس و شیل – که بطور طبیعی و به فراوانی بر روی زمین یافت می‌شوند – ساخته می‌شوند و سپس از طریق کوره تا دمای ۲۰۰۰ درجه پخته می‌شوند. خاک رس و شیل در اکثر مناطق جهان یافت می‌شود، در نتیجه مواد اولیه کارخانه های تولید آجر معمولاً می‌توانند به صورت محلی تهیه شوند. بنابراین فاصله طی شده برای رساندن مواد خام به کارخانه، به حداقل می‌رسد.

 

 

آجر ها عایق های گرمایی عالی هستند

آجر دارای خاصیت ذخیره حرارتی هستند. ذخیره حرارتی، توانایی یک ماده سنگین و متراکم برای ذخیره گرما و سپس آزاد کردن آهسته آن است. به لطف این خاصیت، آجر گرما را در روزهای سرد به دام می اندازد و خانه ها را در ماه های گرم خنک نگه می‌دارند. آنها هم در آب و هوای بسیار گرم – و هم در دماهای انجماد مناسب هستند. دیوارهای آجری حفره ای حتی عملکرد بهتری نیز دارند. این آجر ها، یک لایه عایق از هوا بین لایه های آجر ایجاد می‌کنند و فضای داخل ساختمان را در برابر نوسان دمای بیرون حفظ می‌کنند.

 

 

آجرها قابلیت بازیافت دارند

به دلیل استحکام، آجرها را می‌توان بارها و بارها مورد استفاده قرار داد. بسیاری از سازندگان خانه از آجرهای باقیمانده در لبه های باغچه، یا فضاهای بیرونی، حتی مسیرها، دوباره استفاده می‌کنند. اتفاقا آجر های دست دوم، برای قرار گرفتن در چنین فضا هایی بسیار مناسب و زیبا به نظر می‌رسند. شرکت های تخریب اغلب آجرها را دوباره به سازندگان یا معماران می‌فروشند، که به نوبه خود از آنها در بازسازی‌ها برای مطابقت با مصالح آجری موجود یا ایجاد ظاهری روستایی (رستیک) و سنتی استفاده می‌کنند. حتی می‌توان آن‌ها را برای جاده‌ها خرد کرد یا به محصولات جدید تبدیل نمود.

 

 

نگهداری و حفظ ظاهر و کیفیت آجر ها، بدون نیاز به مواد شیمیایی

آجرها عمدتاً بدون نیاز به نگهداری هستند. آنها نیازی به رنگ آمیزی، ضد آب یا پوشانده شدن با مواد شیمیایی ندارند تا در برابر آب و هوا مقاوم شوند. تنها چیزی که آنها نیاز دارند تمیز کردن گاه به گاه (فقط با آب) و یک برس است. هنگام بازسازی یک ساختمان آجری، ممکن است فقط نیاز به ملات کاری مجدد بندکشی ها باشد تا آجر نما ها به خوبی روزی که ساخته شده اند به نظر برسند. نیاز به مدرک دارید؟ نگاهی به برخی از ساختمان های رم که بیش از ۲۰۰۰ سال پیش ساخته شده اند و هنوز هم از آنها استفاده می‌شود، بیندازید.

 

آجر حداقل ضایعات را ایجاد می‌کند

تقریباً تمام خاک رس استخراج شده در فرآیندهای تولید آجر مورد استفاده قرار می گیرد و میزان کمی دورریز دارد. پس از تخریب یک ساختمان آجری، اگر آجر های آن قابل استفاده مجدد نباشند و به محل تخلیه نخاله های ساختمانی منتقل شوند، نسبت به سایر مصالح ساختمانی، زود تر تجزیه شده و به چرخه محیط زیست باز می‌گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *