معرفی کانسپت FlexBirck برای پیاده سازی نمای آجری مشبک

معرفی کانسپت FlexBirck برای پیاده سازی نمای آجری مشبک و خیره کننده

آنچه در این مقاله می‌خوانید

به منظور پیاده سازی نمای آجری مشبک (روزنه دار)، دو راه داریم. راه اول، استفاده از آجر نما مشبک است که در دسته ی آجر نما های طرح دار قرار گرفته و پیاده سازی نمای روزنه دار با آن، ساده تر است. راه دوم، چینش آجر نما های معمولی بصورت مشبک است. در این مقاله از وبلاگ صنایع آجر نسوز نما قصر، قصد داریم یکی از کانسپت های جدید پیاده سازی نمای آجری مشبک را به شما معرفی کنیم.

پیاده سازی نمای ساختمان با آجر های flexbrick

 

آجر نما ها برای تقلید از ویژگی های آجر بنایی (آجر مخصوص ساخت دیوار) طراحی شده اند، در حالی که ارزان تر، سبک تر و نازک تر هستند. با این حال، تا زمان های اخیر، فقط بصورت معمولی از آجر نما برای پیاده سازی نمای ساختمان ها استفاده می‌شد. اما امروزه،‌ معماران خلاق، سعی در بسط دادن نما های آجری و پیاده سازی نما های انعطاف پذیر هستند.

یک شرکت پیاده سازی نمای ساختمان، کانسپت جدیدی به نام FlexBirck معرفی کرده که بر پایه ی اتصال آجرها به یکدیگر بوسیله ی سیم‌های فولادی طراحی شده است. FlexBrick، مزایای آجر نمای معمولی را یک گام چشمگیر به جلو می‌برد و در نتیجه روکش آجری پیش‌ساخته‌ای از نمای آجری مشبک ایجاد می‌کند که قابلیت پیاده سازی در مقیاس بزرگ و ساختمان های عظیم را داراست.

Vicente Sarrablo، خالق کانسپت Flexbrick مزایای این روش در پیاده سازی نمای آجری مشبک (سوراخ دار) را این گونه بیان می‌کند:

پتانسیل پیاده سازی نما با FlexBrick ، در این واقعیت نهفته است که با اتصال و به هم پیوستن قطعات کوچک آجر نما، روکش های عظیم مشبک از آجر نما ایجاد می‌شوند و پیمانکاران ،مجبور نیستند آجر ها را یک به یک در نمای ساختمان کار بگذارند. ما به این روکش آجری، اصطلاحا “پارچه ی آجری” می‌گوییم. این “پارچه” آجری با وزن تنها 40 کیلوگرم در هر متر مربع، به معماران اجازه می دهد با استفاده از قالب های بزرگ مقیاس، سطوح تا 20 متر مربع را یکباره روی ساختمان بارگذاری کنند. این ویژگی، کار پیاده سازی نمای آجری (بخصوص در ساختمان های عظیم) را بطور باورنکردنی تسهیل می‌کند.

نحوه قرارگیری آجر ها در زه های نگه دارنده در کانسپت flexbrick

 

 

چندین معمار از این سیستم برای ایجاد صفحات آجری خیره‌کننده استفاده کرده‌اند که نه تنها ساختمان‌هایشان را محافظت، سایه‌اندازی (جلوگیری از ورود بی رویه نور خورشید به داخل ساختمان) و تهویه می‌کند، بلکه نمای بیرونی سفارشی‌شده را نیز از چارچوب های معمول خارج کرده و ظاهری نوآورانه به ساختمان می‌دهد.

 

فرایند پیاده سازی نمای آجری مشبک با FlexBrick را می‌توان در چند مرحله زیر بطور خلاصه بیان کرد:

ضروری است که معمار، در مراحل ابتدایی طراحی خود در مورد الگوسازی فکر کند تا بتواند به درستی درباره ی روکش آجری که قرار است روی ساختمان قرار گیرد، فکر کند. همچنین باید درباره ی اندازه و جنس آجر نما های مورد استفاده، تصمیم گیری شود. این تصمیم، بستگی به محل اجرای عملیات و میزان تراکم لازم دارد. FlexBrick، فرایند طراحی نمای یک پروژه معماری را، به چیزی شبیه یک پروژه هنری تبدیل می‌کند: طراح ، بوم» و نوع رنگی را که استفاده می‌کند انتخاب می‌کند و سپس باید تصمیم بگیرد که بعد از رسم طرح، چه مقدار مساحت از بوم نقاشی باید سفید باقی بماند.

انتقال پنل های flexbrick به ساختمان برای نصب

 

آجرهای فلکس (FlexBricks)، در سه قالب استاندارد موجود هستند که به طور ایمن در شکاف های توری فولادی قرار گرفته و محکم می‌شوند. مساحت هر آجر، 243×97 میلی‌متر است و ضخامت آجر ها، از 30 تا 40 میلی‌متر متغیر است. البته، با بکارگیری توری های مختلف،‌ می‌توان اندازه های مختلفی از آجر را استفاده کرد. تراکم آجر ها در روکش آجری FlexBrick، ممکن است از 10 درصد تا 100 درصد متغیر باشد. تراکم کمتر منجر به افزایش ورود نور خورشید به ساختمان می‌شود، در حالی که تراکم بیشتر باعث افزایش سایه خواهدشد.

می‌توان خلاقیت به خرج دارد و الگوهای نوآورانه ای را با ترکیب چند پیکربندی از آجر های مختلف و رنگ های متفاوت ایجاد نمود. آجر نما هارا می‌توان مانند، آزادانه با شکاف‌هایی در بین آن‌ها مرتب کرد، بنابراین تنوع بیشتری نسبت به کرکره سنتی که با لایه‌های آجری ساخته می‌شود، به دست می‌آید. این کانسپت، همچنین طیف وسیعی از رنگ‌ها، سایه‌ها (میزان تراکم دلخواه آجر های شبکه) و سطوح لعاب‌دار در پیاده سازی نمای آجری را ارائه می‌دهد.

نصب پنل های flexbrick روی نمای ساختمان

FlexBrick

که به عنوان یک راه حل نوآورانه برای معماران طراحی شده است، فرآیند ایجاد یک نمای آجری که قابلیت فیلتر نور خورشید ورودی به ساختمان و همچنین تهویه را فراهم می‌سازد، به طرز شگفت انگیزی آسان می کند. طراح این کانسپت، اظهار می کند که نصب روکش آجری FlexBrick، “شبیه آویزان کردن پرده است.” این روکش آجری، بسیار انعطاف پذیر است و این قابلیت وجود دارد که قبل از حمل و نقل به محل ساختمان، تا شود و روی پالت ها قرار گیرد تا بدین ترتیب، به راحتی قابل حمل و نقل باشد.

در محل پروژه، روکش آجری، از طریق فرآیندی که شامل بالا بردن آن با جرثقیل، قرار دادن آن و تثبیت آن به لنگرهای با قابلیت تحمل وزن بالاست، مستقیماً روی سازه باز می‌شود. پس از نصب، سیستم بسیار ایمن است، زیرا نصب هر لنگر نگهدارنده، شامل بافتن دو ورقه مجاور با هم است که به عنوان یک وسیله ایمنی به هنگام زمین لرزه عمل می‌کند.

 

 

FlexBrick از معماران می‌خواهد که نقش آجر را به‌عنوان یکی از محبوب ترین مصالح نمای ساختمان، مجدداً بررسی کنند و به نوبه خود، این پلتفرم را پیش ببرند. در پیاده سازی نمای آجری مشبک با استفاده از FlexBrick، ملاحظاتی که باید در نظر بگیرید تا حد زیادی به ترجیحات زیبایی شناختی شما بستگی دارد. Flexbrick به معماران این امکان را می دهد که یک روکش منحصر به فرد از آجر (با قابلیت ایجاد الگوهای دلخواه) را تصور کنند و یک زیرساخت انعطاف پذیر برای ایجاد نماهای خیره کننده و مطبوع فراهم می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *